Μακάμπι - Ολυμπιακός 1-6: Θρύλος θαυμάτων με εξάρα

| Επικαιρότητα

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙΤΕ ΕΔΩ

ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΗΝΥΜΑ

Το πρώτο μέρος ήταν τρελό για τον Ολυμπιακό. Ο Ποντένσε άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, με τον Φορτούνη στο 36' να διπλασιάζει τα τέρματα των ερυθρόλευκων στην αντεπίθεση. Ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί στο 45+3' έφερε την απόλυτη ισορροπία στο συνολικό σκορ, κάνοντας το 3-0.

Ο Ζαχάβι στο 57ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι έδωσε ξανά σκορ πρόκρισης στους Ισραηλινούς. Όμως, ο Ελ Κααμπί με ένα απίστευτο ψαλίδι στο 65' έκανε το 4-1 για τον Ολυμπιακό, ισοφαρίζοντας ξανά το σκορ του πρώτου ματς. Στις καθυστερήσεις ο Γιόβετιτς είχε τεράστια ευκαιρία για το 5-1, όμως αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός πέταξε στα ουράνια και στην απευθείας πρόκριση στο 93' με τον Γιόβετιτς έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κώστα Φορτούνη. Ο Ελ Αραμπί έβαλε την σφραγίδα του και στο 103' "κλείδωσε" θριαμβευτικά το "εισιτήριο" για τα προημιτελικά.